Srovnání aplikací: Slack vs MS Teams

V souvislosti s rozmachem home office, řeší řada firem otázku komunikace a spolupráce mezi svými zaměstnanci. K tomu dnes slouží celá řada aplikací, které dokáží vytvářet nejen komunikační kanály ale i virtuální pracovní prostor pro zaměstnance firem. Doposud se pak na trhu prosadili dvě zásadní aplikace, Slack a Microsoft Teams. Ty spolu v současné době vedou souboj o jedničku na poli profesionální či firemní komunikace a spolupráce a jejich produkty patří k nejlepším na trhu. Ale který z nich je lepší? Pojďme se tedy podívat jaké výhody a nevýhody mají tyto aplikace pro nás jako uživatele. Zde je malé srovnání těchto aplikací.

Stručné srovnání aplikací

Služba Microsoft Teams Slack
Kanály (Teamy)
Soukromé zprávy
Počet uživatelů Až 500 tisíc s bezplatnou verzí Neomezeně
Neomezené zprávy
Obsahové vyhledávání zpráv ✔ (Až 10 tisíc s bezplatnou verzí)
Sdílení souborů
Návštěvnický přístup Omezeno na 5 pro jeden účet i v placené verzi Neomezená spolupráce s externími uživateli v placené verzi
Screen Sharing ✔ (pouze v placené verzi)
Video a audio hovory (1-na-1) Neomezeně Neomezeně
Video konference Až 250 uživatelů v placené verzi Až 15 uživatelů v placené verzi
Prohlížeč, počítač a mobilní aplikace
Zkratky a nástroje pro produktivitu (40+ zkratek pro počítačovou aplikaci) (50+ zkratek pro počítačovou aplikaci s většinou použitelnou pro webový prohlížeč)
Boti a nástroje pro workflow ✔ Who Bot (pouze placená verze) and chatboti třetích stran ✔ SlackBot
Integrace Výběr ze 472 aplikací Až 10 pro bezplatnou verzi, nebo vice než 2,000 aplikací v placené verzi

Nápadné podobnosti

Ačkoliv existují mezi těmito dvěma aplikacemi rozdíly, pro běžného uživatele nebudou hrát příliš důležitou roli. Všechny zásadní funkce zůstávají velmi podobné, a to nejen svou funkčností ale také uživatelskou zkušeností. Není náhodou že i uživatelské prostředí obou aplikací je velice podobné, a co se Microsoftu týče, nelze se ubránit příměru opisujícího spolužáka.

Některé rozdíly jsou zanedbatelné, jako například d omezený počet uživatelů v MS Teams, který ve své podstatě bude neomezeným pro naprostou většinu uživatelů. Jiné jsou pak specifické. Pokud například firma spolupracuje s více externisty nebo řadou klientů, nemusí mezení návštěvnického přístupu MS Teams stači. Dalším zajímavým rozdílem je pak počet účastníků videokonferencí, který se u MS Teams může zdát až neúměrně předimenzovaný a pokud opravdu nejste velká nadnárodní korporace s těží tuto možnost využijete.

Zásadní rozdíly při srovnání aplikací

Zásadní rozdíl při srovnání těchto aplikací a patrně také zásadní bod zlomu, pokud jede o výběr však nastává případě integrace a kompatibility těchto aplikací s dalšími aplikacemi, kde je Slack se svým více než 2000 propojitelnými aplikacemi suverénní jedničkou. Microsoft ovšem v tomto ohledu přichází se svou tajnou zbraní, Office 365. Ten je totiž do MS Teams dokonale integrován a lze jej tedy používat přímo v této aplikaci, takže nejen že lze například pracovat přímo na projektu např. dokumentu, ale může na něm současně pracovat více osob v reálném čase.

Z toho pohledu vyplívá, že pokud velká firma již na svých počítačích používá MS Office (což je velmi pravděpodobné), je jen přirozené přejít na MS Teams, který je také o něco málo levnější, což se zásadně projeví právě ve velkém měřítku. Naopak menší firmy, které využívají aplikace třetích stran a jejichž zaměstnanci pracují více samostatně, sáhnou po Slacku.

V neposlední ředě je tu rozdíl, který může být trochu subjektivní, ale je třeba zmínit, že pro většinu uživatelů je MS Teams poněkud složitá a mají problém se v přehršli funkcí orientovat. Naproti tomu je Slack uživatelsky přívětivý, intuitivní a snadno pochopitelný i pro méně technicky nadané uživatele. I zde tedy musíme uvažovat zda, zda má naše firma schopného IT administrátora, který je schopen MS Teams vhodně nastavit a spravovat a případně i poskytnout uživatelskou podporu.

Rozhodnutí

Při srovnání těchto dvou aplikací nelze jednoznačně určit, která z těchto platforem pro profesní komunikaci a spolupráci je lepší. Každá má svá specifická pro a proti. Ve zkratce lze říci, že pro větší firmy, které již používají MS Office jako svůj firemní software, bude MS Teams vhodnějším nástrojem. Naopak pro menší firmy, a zvláště pak pro ty začínající se více hodí snáze použitelný Slack. Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv variantu (podobných aplikací existuje celá řada), zcela jistě se vyplatí na vlastní kůži si vyzkoušet bezplatné verze a udělat si tak nejlepší obrázek o tom která z aplikací vám vyhovuje nejlépe.