Připravte se na pracovní pohovor online

Pracovní pohovor je nezbytnou součástí náboru v každé firmě a může být pro mnohé poměrně obtížnou součástí přijímacího procesu. V současné době je však často veden právě online formou. Takový pracovní pohovor sebou nese určitá úskalí, která by měl každý žadatel o zaměstnání znát. V tomto článku tedy najdete tipy, jak se správně na pracovní pohovor online připravit.

U běžného pracovního pohovoru rozhodně nesmíte podcenit přípravu. U online pohovoru to pak platí dvojnásob. Pracovní pohovor online sebou totiž přináší také technický rozměr. Je proto ideální začít se na pohovor připravovat již několik dní předem.

Technika pro online pohovor

To poslední, co si můžete u pracovního pohovoru online přát je, aby vás zradila technika. Zkontrolujte si proto, že vaše zařízení ať už jde o laptop nebo domácí počítač správně funguje. Základem pro vedení pohovoru online je pak samozřejmě připojení k internetu. Pokud máte potíže s připojením, měly byste je co nejdříve odstranit. Zároveň se ujistěte, že má vaše připojení dostatečnou rychlost přenosu, aby online pohovor zvládlo. Je více než vhodné si videohovor s někým vyzkoušet, ideálně s využitím aplikace, kterou budete používat při samotném pracovním pohovoru.

Zkušební videohovor vám také pomůže odhalit nedostatky týkající se zvuku a obrazu. Jistě je nasnadě zvážit, zda si nepořídit kvalitnější webkameru či mikrofon. Kamera by měla být nastavena zhruba ve výšce očí a zabírat celý váš obličej a v ideálním případě také krk ramena a horní část hrudníku. Vyvarovat byste se měli také toho, aby vám v záběru nechybělo temeno nebo jiná část hlavy. Ponechte proto v záběru volný prostor nad jejím vrškem. Pohovor rozhodně neabsolvujte s reproduktory nastavenými na vysokou hlasitost, aby nedocházelo k ozvěně nebo vazbě.

Vhodné je mít záložní plán v případě, že by vás technika nakonec přeci jen zradila. Ačkoliv nedoporučujeme užití mobilního telefonu, v krizové situaci je možné jej pro pracovní pohovor online použít díky přenosu dat. V takovém případě si však telefon postavte na vhodné místo, tak abyste jej během pohovoru nemuseli držet v ruce.

Vhodné prostředí

K pohovoru online je nejlépe použít místnost s dostatkem přirozeného osvětlení. Pokud to není možné (pohovor se například koná večer), dbejte na to, abyste použili silný zdroj světla. Takový zdroj by ovšem neměl být namířen přímo na vás a už vůbec ne proti kameře.

Bezpochyby chcete pro svůj pracovní pohovor vybrat tiché místo. V místnosti zavřete všechna okna a rozhodně vypněte televizi nebo rádio. Ujistěte se, že máte vypnutý mobilní telefon, nejlépe v režimu letadlo, nebo zcela tichý. Nenechávejte telefon ani zapnutý na vibrace, jedině tak máte jistotu, že vám nezačne vibrovat na stole nebo v kapse, což vás může při pohovoru snadno vyvést z rovnováhy.

Neméně důležitou složkou vašeho online pohovoru pak bude pozadí na kameře. Zcela nepochybně si nepřejete, aby za vámi váš potenciální zaměstnavatel viděl nepořádek, případně procházející osoby (není snad nutno dodávat, že pracovní pohovor online by měl probíhat v naprostém soukromí). Jako pozadí je proto mělo být, pokud možno, zcela neutrální, v ideálním případě plocha (stěna) světlé krémové barvy. Nábytek za vámi by měl být střídmý a samozřejmě čistý a srovnaný, nejlépe bez osobních předmětů.

Vzhled je pak u pracovního pohovoru online stejně důležitý jako u běžného pohovoru. Rozhodně proto buďte upravení a společensky oblečeni, a to nejen od pasu nahoru. To je velice neprofesionální a mohlo by se vám to zle vymstít. Nemluvě o tom, že správné odění vám pomůže i psychicky. Dejte si záležet na účesu a make-upu. To platí i pro pány. Nemáme samozřejmě na mysli rtěnku a řasenku, ale zmatnění pleti je rozhodně vhodné, pokud míváte mastnou pleť, která by se na kameře leskla.

Příprava na samotný pohovor

Stejně jako na běžný pohovor i na pracovní pohovor online je třeba se připravit z hlediska obsahu. Buďte připraveni na to, co budete u pohovoru říkat, jak budeme gestikulovat a reagovat.

Rozhodně je třeba mít dostatek informací nejen o pozici o kterou se ucházíte, ale také o firmě, ve které chcete pracovat. Projděte si webové stránky firmy, zjistěte si, jak se firmě daří, případně si zjistěte, jaké jsou její nejnovější produkty. Vaše znalosti o firmě mohou udělat skvělý dojem a vám dodají sebevědomí.

Připravte se na nejtypičtější otázky. Všechny pracovní pohovory obvykle využívají stejnou nebo velmi podobnou sadu otázek, na které byste si měli připravit odpovědi. Například:

 • Řekněte něco o sobě.
 • Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?
 • Proč chcete pracovat pro naši společnost?
 • Kde se vidíte za 5, 10 let?
 • Proč chcete opustit současné zaměstnání?
 • Proč je tu mezi jednotlivými zaměstnáními mezera?
 • Co můžete nabídnout na rozdíl od ostatních?

Mohou se ale objevit i méně otřelé otázky, například:

 • Popište sám sebe ve třech slovech.
 • Povezte nám o vašem největším pracovním konfliktu.
 • Jak jste ho řešil a co jste se naučil?
 • Co máte na své současné práci nejraději?
 • Popište, jak pracujete v týmu?

Nesnažte se naučit odpovědi nazpaměť, to při pohovoru může působit strojeně a bude snadné vás zaskočit jinou otázkou. Spíše si ujasněte určité body, které chcete v odpovědi zmínit a ty pak můžete použít mnohem flexibilněji. Zároveň buďte připraveni, pokud jste ve vašem životopise uvedli znalost cizí řeči, že některá z otázek může být položena právě v tomto jazyce. Nemluvě o tom pokud, žádáte o práci v zahraniční firmě.

Před začátkem pohovoru si také sepište všechny otázky, které máte nejen ohledně dalších kroků výběrového řízení, ale také firmy a pozice ve které chcete pracovat. Není neobvyklé, že budete na konci pohovoru dotázáni, jestli vy sami nemáte nějaké otázky. Nemylte se, jde stále o součást pracovního pohovoru, ve které můžete ukázat vlastní zájem o práci i firmu a získat cenné „body“.

Psychická příprava na pohovor

Stejně jako běžný pracovní pohovor je i online pohovor stresovou situací a je proto dobré být na něj psychicky připraven. Zde je tedy několik tipů, jak snížit stres před pohovorem.

Dopřejte si noc před pohovorem dlouhý a klidný spánek. Spánek má nejen regenerační účinky na naše tělo a mozek ale zlepšuje schopnost koncentrace a odbourává stresové hormony. Vhodné je se také den předem vyhnout kofeinu.

Buďte na pohovor online připraveni 10 minut předem. Rozhodně se chcete vyhnout stresu z toho, že nestíháte. Tento čas využijte ke zklidnění mysli. Zhluboka se nadechněte. Projděte si své poznámky. Buďte sami sebou, při pohovoru pak budete působit přirozeněji.

Nepanikařte, pokud se pohovor zpozdí. Zkontrolujte, zda není technická závada na vaší straně a pokud ne prostě vyčkejte. Ani technika (ani lidé) na „druhé straně“ není dokonalá. Obvykle by prodleva neměla trvat déle než 15-20 minut. Pokud se tak stane, přátelským e-mailem kontaktujte zástupce firmy, nejlépe otázkou, zda je na jejich straně vše v pořádku. Není snad nutno podotýkat, že po celou tuto dobu byste měli být na pohovor připraveni, jako by měl začít každou chvíli.

Připravte si sklenici s vodou. Jak již bylo řečeno jde o stresovou situaci a není neobvyklé, že žadateli o zaměstnání při pohovoru vyschne v ústech. Není vhodné pít při pracovním pohovoru teplé nápoje, nápoje s bublinkami mohou působit rušivě, a jakýkoliv alkohol je naprosto vyloučen.