Online pohovor a 12 tipů, jak jej zvládnout

Online pohovor se stává stále častěji využívanou metodou, jak zhodnotit uchazeče o zaměstnání při výběrovém řízení. Tento způsob pohovoru má řadu výhod, které zaměstnavateli ušetří čas a peníze a pro žadatele o práci přináší výhody domácího prostředí. Jistou nevýhodou může být nutná alespoň základní znalost práce s počítačem a aplikacemi (např. Skype nebo Slack), které slouží k uskutečnění videohovoru. Na druhou už jen to, jak si s touto stránkou online pohovoru poradíte ukáže vašemu potenciálnímu zaměstnavateli, jak jste technicky zdatní. Jde ale stále o pohovor, který není nepodobný tomu, který byste vedli se zástupcem firmy osobně a má proto i podobná úskalí. Zde je několik rad, jak takový online pohovor zvládnout, co dělat a čeho se naopak vyvarovat.

1. Nepodceňte přípravu na online pohovor

Příprava je snad nejdůležitějším krokem k úspěšnému online pohovoru a rozhodně ji nelze podcenit. Na online pohovor je nutné si připravit nejen znalosti ale také již zmiňovanou techniku. Začněte s přípravami alespoň pár dní před pohovorem, abyste tak říkajíc vychytali všechny mouchy. Zkontrolujte připojení k internetu, obraz a zvuk. Nejděte si klidné místo se střídmým pozadím. Připravte se i na pohovor samotný, projděte si otázky, které vám mohou zástupci firmy položit a připravte si otázky vlastní. Snažte se před pohovorem uklidnit. Příprava na online pohovor je kapitolou sama o sobě, a proto se více o tom, jak se na online pohovor připravit dozvíte zde.

2. Na online pohovor se přihlaste včas

To platí jak u běžného, tak u online pohovoru. Vaše nedochvilnost by byla jen ukazatelem nezodpovědnosti a může ovlivnit celý váš pohovor. Nejen že vás náborář uvidí jako nezodpovědného, ale už jen to, že na vás musel čekat mu na náladě jistě nepřidá.

3. Sledujte kameru, ne monitor

Při jakémkoliv rozhovoru je vhodné udržovat oční kontakt, kterým dáváte najevo svůj zájem a který by měl být naprosto přirozený. U online pohovoru ovšem nastává drobný zádrhel v podobě rozdělení kamery a monitoru. Takže zatímco vy hledíte náboráři do očí na monitoru umístěném pod kamerou, z jeho pohledu se zdá, že mu hledíte kamsi na hrudník, což nepůsobí zrovna příjemně. Při video hovoru se proto snažte dívat co nejvíce do kamery. Pokud vám to činí potíže lze si v krajním případě vypomoci fotografií. Je rozhodně chybou dívat se v jednom kuse do svých poznámek nebo je dokonce číst. Samozřejmě mějte poznámky připravené pro případ, že byste do nich potřebovali čas od času nahlédnout.

4. Online pohovor není večeře

Rozhodně ne. Najezte se a napijte před pohovorem. Připravte si pouze sklenici s vodou, pokud by vám vyschlo v krku, nebo pokud budete potřebovat pár vteřin na rozmyšlenou. Tento trik je rozhovorovým evergreenem. Neměli byste ale usrkávat vodu po každé otázce. Rozhodně není vhodné při pohovoru jíst, pít teplé nápoje, nebo nápoje s bublinkami, o alkoholu nemluvě.

 

5. Nepřehánějte o svých schopnostech

Často se může zdát, že firma po uchazečích skutečně vyžaduje nadlidské schopnosti a vy máte pocit, že těmto požadavkům zkrátka nestačíte. To je naprosto v pořádku. Tak se cítí i všichni ostatní uchazeči. Firmy někdy ani nečekají, že seženou dokonalého uchazeče a jindy se nakonec musí smířit s realitou. Rozhodně by vás to ale nemělo svést k tomu, že budete o svých schopnostech přehánět nebo dokonce lhát. Pokud se totiž ukáže, že práci, kterou máte vykonávat nezvládáte, budete velmi rychle „odejiti“. Zvlášť trapné by pak mohlo být lhát o svých jazykových schopnostech, a to ve chvíli, kdy vás náborář překvapí otázkou v jazyce, který podle vás dokonale ovládáte.

6. Gesta a pohyby

Někteří uchazeči mají při nervozitě tendenci hodně gestikulovat, jiní zase strnule sedět nebo si mnout ruce v klíně. Je jasné, že oběma extrémům je lépe se vyhnout. Strnulost může působit stejně nepřirozeně jako přehnaná gesta, ta by se měla omezit na minimum. Na druhou stranu při správném užití mohou správná gest pomoci nejen lépe komunikovat, ale i snížit napětí. Vhodnou pomůckou, nejen pokud nevíte, co s rukama může být tužka, kterou můžete při pohovoru držet a případně si dělat i poznámky.

7. Nebojte se zeptat

Pokud vám nějaká otázka není jasná rozhodně se nebojte zeptat. Zeptat se, pokud vám něco není jasné, není ukázkou neschopnosti. Některé dotazy mohou být zavádějící a je lépe si je ujasnit než tápat. A vyvolávat pocit bezradnosti či nejistoty.

8. Vyjednávání o platu

K pohovoru byste již měli přistupovat s jasnou představou o svém budoucím platu, při pohovoru na toto téma jistě dojde. Nikdo po vás nebude chtít přesnou částku, ale měli byste udat určité rozpětí, začínající na částce, kterou považujete za slušnou až k částce, která je v rámci mezí opravdu skvělým platem pro danou pozici. Sami pro sebe pak mějte připravenu ještě nižší částku, udávající naprosté minimum, pod které rozhodně práci nevezmete. Rozhodně si zjistěte, jaké jsou obvyklé platy pro danou pozici, nikdy se ovšem neodvolávejte na plat jiného pracovníka na téže pozici. Požadovat přehnaně vysoký plat také není dobře, v extrémním případě by se vám, jakkoliv by to bylo neprofesionální mohl náborář vysmát. Odpověď také může být docela neurčitá, například „férový plat“ nebo, že se spokojíte se „jakoukoliv seriózní nabídkou“, čímž zároveň dáváte najevo zájem o dané místo. Rozhodně se vyvarujte toho, že by peníze měli být hlavním kritériem vaší nové práce, lépe řečeno o tom nemluvte, nic nepůsobí horší dojem.

9. Osobní a podivné dotazy

Některé otázky vám mohou připadat velmi osobní až dotěrné. Za všech okolností zůstaňte v klidu a pokud vám jsou otázky nepříjemné, slušně naznačte, že si nemyslíte, že by tyto otázky s výběrovým řízením či prací souviseli. Mohou padnout i dotazy zcela mimo rozhovor, které se zaměstnáním vůbec nesouvisí. Takové otázky mají ukázat jak, rychle dokážete zareagovat případně, jak se chováte při neočekávané situaci nebo při vyvedení z rovnováhy. Snažte se zůstat v klidu a odpovědět.

10. Předešlé zaměstnání

Bez ohledu na to se jakými emocemi jste se loučili se svým posledním zaměstnání rozhodně byste na ně při pohovoru neměli nadávat, nebo se jinak emočně vyjadřovat. Nestěžujte si, naopak snažte se vyzdvihnout pozitiva, působí to mnohem lépe.

11. Ptejte se

Není neobvyklé, že na konci pohovoru dojde na dotaz, zda se vy sami nechcete na něco zeptat. Ptejte se. Pokud jste se řádně připravili, máte dotazy sepsané ve svých poznámkách. Skutečně není nic trapnějšího než mlčet nebo si otázky tak říkajíc „vycucávat z prstu“. Náborář vás právě docela slušně dusil, nebojte se mu to trochu vrátit. S mírou samozřejmě.

12. Nikdy neukončujte online pohovor jako první

Nikdy samy neukončujte rozhovor. Rozhovor by měl vždy ukončit zástupce nebo náborář firmy ve které žádáte o práci. Pokud ukončíte hovor, mohlo by to působit neslušně.