Ergonomie při práci z domova

Práce z domova často vyvolává představu pohodlného pracovního prostředí, opak ale často bývá pravdou a naše tělo nám o tom při dlouhodobé práci v režimu home office dá jasně vědět. Řada problémů se může projevit až po delší době a někdy může špatná ergonomie našeho pracovního prostředí způsobit i vážné zdravotní problémy. Pojďme si proto říct, jak si upravit náš home office, tak aby nám jeho ergonomie přinesla pohodlí i při dlouhodobé práci z domova.
Co je to vlastně ergonomie?
Ergonomie je věda. Zjednodušeně řečeno jde o disciplínu, která se zabývá interakcí lidského organizmu a (nejen) pracovního prostředí. A zabývá se nejen fyzickou a dnes již také psychickou a organizační rovinou této interakce. Dalo by se říct, že se zabývá otázkou, jak nejlépe nastavit pracovní prostředí, aby přinášelo fyzické a psychické pohodlí a zejména zdraví. Ergonomie nám pomůže vyhnout se svalovým a ortopedickým potížím nebo například takovým nepříjemnostem jako je karpální tunel nebo záněty šlach.
Kancelář a home office
Při práci v kanceláři se tímto tématem málokdo zabývá, protože většina kancelářských potřeb a nábytku je v dnešní době koncipována tak, aby odpovídala standardům ergonomie, ať už jede o kancelářské židle a stoly nebo počítače. Při práci z domova si ale takové pro práci ergonomicky vhodné prostředí musíme vytvořit samy.
Nábytek
Přestože pracujete z domova, je nejvhodnějším nábytkem pro práci právě ten kancelářský. Kancelářské židle a stoly jsou totiž již uzpůsobené tak, aby co poskytovali ty nejlepší ergonomické podmínky, například nastavitelnou výšku, podporu zad zejm. v kříži apod. Pokud ale nemáte pro takový nábytek místo, musíte se spokojit například s kuchyňským stolem, který je ale stále lepším řešením než malý konferenční stolek v obývacím pokoji, u kterého se budete muset hrbit nebo skříňka, které vám neposkytuje prostor pro nohy, čímž vás nutí do zkroucené polohy.
V ideálním případě bychom měli dosáhnout vzpřímeného posedu v pravém úhlu nejen v mezi trupem a nohami ale také v kolenou a loktech, přičemž chodidla by měla spočívat na zemi. Připsaní na klávesnici vy pak naše zápěstí měla zůstat v rovině s předloktím. Obrazovku počítače bychom měli mít ve výšce očí.
Představa, že pohodlí a ergonomie jsou totéž nemůže být dál pravdě. Ačkoliv pracovat z postele nebo gauče může vypadat zpočátku velmi pohodlně z hlediska ergonomie jde o velmi špatný nápad. Nehledě na to, že jede o místa, která jsou určená k odpočinku, a proto mají negativní vliv na výkonnost. Pokud už ale opravdu nemáte kde jinde pracovat, dbejte na to, abyste měli dobrou podporu zad v kříži, například přidáním polštáře nebo stočeného ručníku, která vám pomůže udržet vzpřímené držení těla.
Variantou může být také tzv. standing desk. Tedy něco jako „lavice na stání“. Může jít o výškově nastavitelný vysoký stůl nebo přídavný stolek, který nám umožní pracovat ve stoje. Ačkoliv se takové řešení může zdát nepohodlné, vaše záda ramena a krk vám rozhodně poděkují.
Osvětlení
Co se týče osvětlení není nic lepšího než přirozené denní světlo. Ideální tedy bude umístit váš pracovní stůl do blízkosti okna. Není ovšem vhodné, abyste měli okno přímo před sebou, což by vedlo ke špatné viditelnosti obrazovky. Stejně nevhodné je pak mít okno přímo za zády. Nejlépe je tedy sedět k oknu bokem. Pokud nemáte možnost pracovat v kvalitním denním světle, nebo už musíte pracovat dlouho do noci, rozhodně si dopřejte kvalitní osvětlení. Nic neunavuje oči víc než ostré světlo monitoru v naprosté tmě.
Příslušenství
Stejně tak platí pravidla ergonomie i pro další pracovní potřeby, není rozhodně na škodu pořídit si ergonomickou myš a klávesnici s podporou zápěstí. Pokud při práci hodně telefonujete, je více než vhodné pořídit si sadu handsfree. Není ovšem vhodné používat při velká sluchátka, jakkoliv může být jejich zvuk kvalitní. Ačkoliv se to nezdá jsou takové sady zátěží na váš krk. Zároveň dbejte na správné nastavení hlasitosti. Vysoká hlasitost může vést až k nepříjemným bolestem hlavy.
Ergonomie při relaxaci
Neustálé sledování obrazovky je unavující, pravidelně si proto dělejte pauzy a zahleďte se na chvilku na vzdálenější objekt, tak dáte svým očím alespoň na malý okamžik odpočinout. Pravidelné přestávky v práci jsou pak samozřejmostí každého režimu práce z domova. Nezapomínejte ale, že i když nepracujete, často stále sedíte u počítače a zíráte do obrazovky. I tehdy platí stejná pravidla ergonomie.